آی پی ال IPL

لیزر موهای زاید با دستگاه آی پی ال IPL SHR SMQ ، درمان موهای زائد با آی پی ال IPL SHR ، مزایا و معایب دستگاه لیزر آی پی ال IPL SHR در درمان موهای زاید ، مقایسه دستگاه آی پی ال IPL و لیزر موهای زائد :

در خصوص دستگاه آی پی ال IPL SHR جهت حذف موهای زاید لازم است به نکات زیر توجه داشته باشیم تا دید بهتری از این سیستم در درمان داشته باشیم . این موارد شامل نکات زیر است :

1- با توجه به پیشرفت در ساخت تجهیزات لیزری تقریباً لیزرها عوارض شدید و غیر قابل پیش‌بینی خاصی را ایجاد نمی‌کنند . لیزر در واقع طیف خاصی از نور است که تقویت شده و بصورت موازی و هم فاز تابانده می‌شود . در لیزرهای مورد استفاده برای موهای ناخواسته، طیف خاصی از نور لیزر با عمق نفوذ ۲ تا ۳ میلی‌متر به زیر پوست، صرفاً ملانین موجود در ریشه مو را هدف گرفته و متعاقب آن ریشه مو را تخریب می‌کنند و معمولاً به بافت‌های مجاور آسیبی نمی‌رسد . رنگدانه‌های ملانین در پوست و موی ما اشعه‌ خورشید را جذب، و از این طریق بدن و پوست ما را محافظت می‌کنند . این رنگدانه‌ها بهترین هدف برای اشعه لیزر در درمان موهای ناخواسته می‌باشند .

2- لیزر‌های مختلفی در درمان موهای ناخواسته استفاده می‌شود : لیزر الکساندرایت و لیزر دایود که در پوست‌های روشن بهتر عمل می‌کنند و لیزر‌های ان- دی یاگ با طول موج بلند که در پوست های تیره ایمن‌ تر و بهتر مورد استفاده قرار می‌گیرند . استفاده از دستگاه های آی پی ال IPL و ایلایت Elight که با سیستم فلش لامپ زنون کار می کنند نیز رواج یافته است . مزیت آنها این است که بسیار ایمن عمل می کنند، ارزان تر هستند و علاوه بر درمان موهای زائد در درمان لک های پوستی و ضایعات عروقی و جوانسازی پوست هم موثرند .

3- معمولاً تأثیرات اولیه لیزر بر موهای ناخواسته تا دو هفته بعد از انجام لیزر مشاهده می‌شود . بعد از این زمان موها سست شده و می‌ریزند . در هر بار تکرار لیزر، موها نازکتر و تراکم موها کمتر می‌شود تا در نهایت در پایان جلسات درمانی، اکثر موهای ناخواسته از بین می‌روند .

4- در افراد با پوست روشن و موهای تیره و ضخیم احتمال کاهش موهای ناخواسته ( بدون در نظر گرفتن عامل ایجاد کننده )، بعد از جلسات درمانی حدود 80 درصد است . موهای باقیمانده، اغلب نازک‌ تر و روشن‌ تر می‌شوند . در افراد با موهای تیره، ضخیم و با تراکم زیاد، ممکن است درد و سوزش در هنگام کار با لیزر ایجاد شود .

5- رنگدانه‌های ملانین در پوست و موی ما اشعه‌ خورشید را جذب، و از این طریق بدن و پوست ما را محافظت می‌کنند . این رنگدانه‌ها بهترین هدف برای اشعه لیزر در درمان موهای ناخواسته می‌باشند . در فواصل لیزر درمانی برای جلوگیری از هرگونه تغییر رنگ پوست ( پررنگی و کمرنگی ) باید از آفتاب پرهیز نمود . اجتناب از آفتاب در زمان قبل و بعد از درمان از تحریک ملانوسیت‌ها و به دنبال آن از تغییرات رنگی پوست جلوگیری می‌کند . لذا پیشنهاد می‌شود که افراد از 4 تا 6 هفته قبل و نیز بعد از درمان با لیزر، از نور آفتاب دوری نموده، از ضد آفتاب‌ها بطور منظم و مستمر استفاده نمایند .

6- در فواصل لیزر درمانی توصیه می‌شود که موها صرفاً تراشیده شده و یا از موبر استفاده گردد . توصیه اکید آن است که در این فاصله از کندن موها، بند انداختن و اپیلاسیون خودداری شود، چرا که کندن مو از ریشه با بند، موچین و یا دستگاه‌های مختلف باعث حذف موها در کانال مو و ملانین هدف می‌شود که این امر تأثیر لیزر را بسیار کاهش می‌دهد .

7- کاهش موهای ناخواسته توسط لیزر، به حضور مو در کانال مو وابسته است بنابراین بدون رویش مجدد موها در منطقه درمان، لیزر مجدد موثر نخواهد بود . رویش مجدد مو بستگی به چرخه رشد آن دارد . زمان میانگین رشد، 4 الی 8 هفته می‌باشد . با توجه به سرعت رویش موها، جلسات لیزر در ناحیه صورت با فواصل 4 تا 6 هفته و در اندام‌ها حدود 8 هفته توصیه می‌شود .

8- هر چه موها تیره‌‌ تر و ضخیم‌ تر و نیز پوست روشن‌ تر باشد، تاثیر لیزر بیشتر است . اکثر لیزرها بر موهای بور و کمرنگ تاثیر کمی دارند و حدوداً می‌توانند ۳۰ تا ۴۰ درصد این موها را کاهش دهند . افراد با موی بلوند و روشن کاندید خوبی برای لیزر جهت کاهش موهای ناخواسته نمی‌باشند و نیاز به جلسات درمانی بیشتری دارند .

9- در حال حاضر هیچ لیزری روی موهای کاملاً سفید تأثیر ندارد . اغلب در این افراد انجام الکترولیز توصیه می‌گردد . محل رویش موهای ناخواسته نیز در تأثیر لیزر و تعداد جلسات آن موثر می‌باشد . برای مثال در صورت، موهای ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط، مقاومت بیشتری به درمان توسط لیزر دارند که به تبع آن به تعداد جلسات بیشتری برای درمان نیاز خواهد بود .

10- برای دست یافتن به نتایج مناسب جهت کاهش موهای ناخواسته، معمولاً حداقل 3 تا 8 جلسه درمان با لیزر مورد نیاز می‌باشد . همچنین جهت جلوگیری از رویش مجدد موها در منطقه تحت درمان، تکرار لیزر هر 6 الی 12 ماه یکبار برای بیشتر افراد الزامی است . تقریباً تمام افراد می‌توانند از لیزرها برای کاهش موهای ناخواسته خود استفاده نمایند . گرچه بهترین نتایج در افراد با موهای تیره و ضخیم و پوست روشن دیده می‌شود . تفاوتی در سنین مختلف و بین مردان و زنان در استفاده از این سیستم‌ها وجود ندارد .

11- در افراد با پوست تیره ندرتاً سوختگی و یا تاول نیز ممکن است مشاهده شود که قابل درمان و بهبودی می‌باشد . مراقبت های بعد از لیزر در صورت درد، سوزش، قرمزی شامل استفاده از کیسه یخ و تجویز کرم‌های استروئیدی می‌باشد . در صورت آسیب‌های اپیدرمال استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و ضدویروس‌ها نیز تحت نظر پزشک معالج توصیه می‌شود .

12- در اکثر افراد عارضه‌ای مشاهده نمی‌شود . اما ندرتاً تغییرات رنگی پوست مشاهده می‌شود این تغییرات ممکن است برای ماهها باقی بماند ولی تقریباً همیشه موقتی و گذرا می باشند و در افراد با پوست روشن این عارضه بسیار نادرتر است . اگر چه لیزر ایمن است اما در دوران بارداری، با توجه به حساسیت افراد ، بهتر است از لیزر استفاده نشود .

در نهایت باید از لیزرها انتظار واقعی داشت و تبلیغات نادرست و اغراق‌ آمیز همه را سردرگم می‌نماید . واقعیت آن است که جلسات متعدد برای کاهش موها توسط لیزر لازم است . در ضمن پاسخ در افراد مختلف نیز متفاوت و لفظ کلمه تضمینی نشانگر ناصحیح بودن تبلیغ در حوزه پزشکی می‌باشد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر با واحد مشاوره و فروش 021.86028409 – 021.86029378 شرکت پیشرو طب پرشیا تماس حاصل فرمایید تا مشاوران شرکت پاسخگوی سئوالات شما باشند . خرید کلیه تجهیزات بصورت نقد و اقساط میسر بوده و ارسال تجهیزات به سراسر ایران با ارایه گارانتی و آموزش اپراتوری رایگان و خدمات بعد از فروش معتبر امکان پذیر می باشد .

منبع و ماخذ : nice-tn.com